Ana Sayfa » Kronik yorgunluk sendromu nedir ve bununla baş etmenin etkili yolları

Share This Post

Sağlık

Kronik yorgunluk sendromu nedir ve bununla baş etmenin etkili yolları

Kronik yorgunluk sendromu nedir ve bununla baş etmenin etkili yolları

Düzgün uyumanıza ve sağlıklı beslenmenize rağmen her zaman yorgun hissediyor musunuz? Yorgunluk genellikle yetersiz beslenme, fiziksel aktivite eksikliği ve kötü yaşam tarzı ile ilişkilendirilse de, sürekli bir yorgunluk hissi aslında bir sendrom olabilir. Kronik yorgunluk sendromu, sürekli ve sürekli yorgunluğa yol açabilir. Karmaşık bir hastalıktır ve altı ay sürebilen aşırı yorgunluk ile karakterizedir. Bu tür yorgunluk, fiziksel ve zihinsel aktivite ile daha da kötüleşir ve dinlenme ile fazla iyileşmez. Kronik yorgunluk sendromuyla baş etmek zor olabilir, ancak bedensel işlevleri iyileştirerek ve bazı basit yaşam tarzı değişiklikleri yaparak tedavi edilebilir.

Kronik yorgunluk sendromu (CFS), dinlenmekle geçmeyen ve altta yatan bir tıbbi durumla açıklanamayan aşırı yorgunluk veya yorgunluk ile karakterize bir bozukluktur.

Uyku​

Kronik yorgunluk sendromundan muzdarip bazı insanlar da hafif uykudan ve hatta uykusuzluktan muzdariptir. Vücudunuz yeterince dinlenmediğinde kendinizi yorgun ve bitkin hissetmeniz doğaldır. Bu nedenle, kronik yorgunluk sendromunu tedavi etmek için önce uyku programınızı düzeltmeniz gerekir. Gerekirse bir doktorla görüşün.

D Vitamini​

Vitamin, insanların eksik olduğu en yaygın besinlerden biridir ve aynı zamanda vücudun çeşitli işlevler için ihtiyaç duyduğu en önemli besin maddelerinden biridir. D vitamini, kronik yorgunluk sendromunun tedavisinde ve enerji seviyenizi yükseltmede önemli bir rol oynar. Diyetinize daha fazla D vitamini ekleyin ve kronik yorgunluk sendromu tedavi etmek için için biraz güneş ışığından yararlanın.

Beslenme​

Vücudumuz için birincil enerji kaynağı besindir. Kronik yorgunluk sendromundan muzdaripseniz, diyetinize dikkat etmeniz kesinlikle önemlidir. Yağlı, kızartılmış ve işlenmiş yiyeceklere hayır deyin. Şeker alımını azaltmaya çalışın. Sağlıklı Beslenme

Egzersiz​

Egzersizin enerjinizi tükettiği bilinmesine rağmen, aslında tam tersi. Egzersiz, zamanla güç ve enerji oluşturmanıza yardımcı olabilir. Kademeli egzersiz terapisi, kronik yorgunluk sendromundan muzdarip insanlara yardımcı olabilir. Vücudunuzun kolayca uyum sağlamasına yardımcı olmak için egzersizinizin yoğunluğunu ve hareketlerini kademeli olarak artırın.

Yorgunluk, enfeksiyonlar veya psikolojik bozukluklar gibi birçok hastalığın belirtisi olabilir. Genel olarak, kalıcı veya aşırı yorgunluğunuz varsa doktorunuza görünün.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>