Ana Sayfa » Soğan Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Share This Post

Genel

Soğan Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Soğan Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Soğan çayı birçok sağlık yararı ile doludur ve yapımı son derece kolaydır. Bu içeceği içmenin tariflerine ve avantajlarına göz atalım… Çay içmek, birçok insanın kendini zinde hissetmesi ve ruh halini yükseltmesi için sabah ritüelidir. Sağlığa son derece faydalı olan soğan çayının da birçok faydası olduğu bilinmektedir.

Soğan Çayı Nasıl Yapılır?​

Bağışıklığı Artıran Soğan Çayı: Uzmanlar, soğanın C vitamini gibi bağışıklık artırıcı besinler için paha biçilmez bir kaynak olduğunu öne sürüyor. Soğan çayı nasıl yapılır? İşte tarifi;

İhtiyacınız Olacak Şeyler;

  • 1 adet kabaca doğranmış soğan
  • 2-3 diş sarımsak
  • 2 defne yaprağı
  • Tatlandırıcı olarak 1-2 yemek kaşığı bal (isteğe bağlı)
  • 2 su bardağı su

Tarifi:

Bir tencere alın, 2 bardak su ekleyin. Orta ateşte 2-4 dakika kaynatın. Sonra kabaca doğranmış soğanları kaynar suya ekleyin. 2 dakika sonra ezilmiş sarımsağı ekleyin. Küçük parçalar halinde defne yaprağı ve karanfil ekleyin. Karışımı 10 dakika daha kaynatın. Suyun koyu kahverengiye dönüştüğünü fark edeceksiniz. Ateşi kapatın ve bardağa dökün. Biraz soğuduktan sonra tadı için bal ekleyin. Tatlandırıcı ekleyin (isteğe bağlı). Kendinizi taze ve enerjik hissetmek için her sabah için.

Soğan Çayının Faydaları​

Soğuğu Önleyin​

Muson mevsiminde ve biraz daha soğuk günlerde çocukların soğuk algınlığı ve öksürme olasılığı daha yüksektir. Journal of European Clinical Nutrition’daki araştırmacılara göre, soğanlar, kandaki antioksidanların aktivitesini artırmada yararlı olan quercetin adlı bir elementle yüklüdür. Sadece bu değil, aynı zamanda soğuk bakterileri uzak tuttuğu bilinen C Vitamini var.

Hipertansiyonu Azaltır​

European Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan çalışmada, soğandan yapılan çayın hipertansiyonu azaltabileceğini öne sürdü. Soğanda bulunan quercetin adlı bir element, kan pıhtı oluşumunu engelleyerek hipertansiyon riskini azaltır.

Tip-2 Diyabeti​

Diyabet, dünyanın dört bir yanındaki insanların muzdarip olduğu en yaygın sağlık sorunlarından biridir. Soğanlar, insülin gerilemesini artırmaya yardımcı olan glikoz yanıtını iyileştirme eğilimindedir. Mutfak rafındaki son derece temel unsurları kullanarak basit ev yapımı çay ile diyabeti kontrol etmekten daha büyük bir şey olamaz.

Kanserde de faydalıdır​

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada soğan çayının kanser hücrelerinin büyümesini engellediği ve ayrıca kolon kanserini düzeltmeye yardımcı olduğu bulunmuştur. Soğan, kolonu temiz tutmaya yardımcı olan çözünür lif içerir. Bu çözülebilir lifler, deri ve bağırsaklardaki toksini atarak kanser hücrelerinin oluşumunu engeller.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>