Blog

Ana Sayfa » Türkiye’de lezbiyen olmak

Share This Post

Slider / Video

Türkiye’de lezbiyen olmak

Türkiye'de Lezbiyen Olmak

Türkiye’de Lezbiyen Olmak

Türkiye’de Lezbiyen Olmak Adlı Videosu

Katarsis X- TRA’ nın LGBTİ Onur Haftası’na özel yeni bölümünde Gökhan Çınar’ın konuğu Özgür Bozkurt. Bu bölümde, Özgür bize Türkiye’de lezbiyen olmayı ve kendi hayat hikayesini anlatıyor. Özgür’ün çocukluğu, kendini keşfetme hikayesi, ailesinde yaşadıkları, dönüm noktaları, hayalleri ve kendi varoluşunu ifade etme biçimi konuşuluyor.

Sevgi hiçbir zaman hastalık olmadı” Diyen Özgür Bozkurt Birçok Lezbiyen’in Sözcüsü Olduğuna inanıyorum…

Türkiye’de lezbiyen olmakeşcinsellik ve farklı cinsel kimliklere sahip olmak asla normalleşmeyen bir durum olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de nüfusun büyük çoğunluğunun inanmakta olduğu İslam dinin öğretilerine göre eşcinsellik lanetlenmiştir ve yasak olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple biseksüel gibi farklı cinsel kimliklere sahip kişi hoş bir gözle bakılmamaktadır. Bu bakışın sebebinin sadece din ile açıklanması da tam olarak doğru değildir. Din dışında kalan toplumsal faktörlerinde bu anlayışın ortaya çıkmasına katkıda bulunduğunu ifade etmekte fayda var.

Diğer bir açıdan Türkiye’de lezbiyen olmak, birçok lezbiyeniçin kimliğini gizlemek demektir. Türkiye’deki bakış açısından dolayı lezbiyenler de dahil olmak üzere tüm eşcinseller toplumdan, sosyal yaşantılarından, iş hayatlarından ve eğitim hayatlarından dışlanabilmektedir. Ayrıca Türkiye’de yaşamakta olan lezbiyenler üzerinde yapılmış olan bir araştırmaya göre lezbiyenlerin birçoğunun kimliklerini gizleyebilmek adına biseksüel gibi davranmakta oldukları sonucuna varılmıştır.

Türkiye’de Lezbiyenlere Nasıl Davranılıyor?

Türkiye’de lezbiyen olmak zordur çünkü Türkiye’de, eşcinsellik yargılanan bir şeydir. Peki, nedir bu yargılama? ‘Kendisine erkek bulamadığı için böyle olmuş’, ‘erkek Fatma’ gibi birçok yakışıksız ve gerçekle uzaktan yakından alakası olmayan söylemlerle yapılan yakıştırmalarla lezbiyen bireyler yargılanmaktadır.

Bu tip bir algının oluşmasının en büyük sebebi ise cinselliğin tamamıyla heteroseksüellik olarak algılanmasıdır.

Yani her cinsel ilişkide bir ‘dominant’ ve bir ‘resesif’ tarafın bulunması zorunluluğu gibi bir yanlış algının bulunmasıdır.

Fakat eşcinsellik gibi kavramlarda cinsellikdünyası içerisinde yer almaktadır. Cinsellik yalnızca heteroseksist bir düşünce yapısı ile algılanabilecek bir kavram değildir.

Cinsellikte ‘feminen’ özelliklerde ağır basabilmekte ya da yeri geldiği zaman ‘maskülen’ zaman zamanda ‘feminen’ bir yapıya sahip olmayı da ifade etmekte olan biseksüel kimliklerde bireyler tarafından arzulanabilmektedir.

Türkiye'de Lezbiyen Olmak

Türkiye’de Lezbiyen Olmak

Penetrasyon gerçekleşmeden seks eksik olur, lezbiyenler dildo/strap-on kullanıyorlar mı?

 

Penetrasyon, cinsel eylemde kişilerin (kadın, erkek ya da cinsiyet ifadesi tanımsız fark etmeksizin) ancak tercih edeceği bir biçimdir.

Herhangi bir biçimin tercih edilmiyor olması, cinsel eylemi eksik ya da fazla kılmaz. Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği fark etmeksizin penetrasyon kişisel bir tercihtir.

Lezbiyenler de tüm bu kişiler gibi, penetrasyonu tercih edebileceği gibi hiç eylemeyebilir.

Dildo ve strap-on gibi penetre amaçlı opsiyonu olan seks oyuncakları, herkes içindir. Dileyen herkes kullanabilir. Bu oyuncakların kullanımı da yine isteğe bağlıdır.

 

Videonun Orjinal Adresi: https://www.youtube.com/watch?v=Ikz4vpzdn0g

Kaynakca:

Onedio
Birkadın

Share This Post

1 Comment

  1. gayet guzel anlatmıs arkadaşımız

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>