Ana Sayfa » Cinsiyet Değiştirme Süreci

Share This Post

Sağlık / Slider

Cinsiyet Değiştirme Süreci

Cinsiyet Değiştirme Süreci

Cinsiyet Değiştirme Süreci

Cinsiyet Değiştirme Süreci Hakkında Tüm Bilgileri Paylaşıyoruz.

Katarsis X-TRA’nın bu bölümünde Uzman Psikolog Gökhan Çınar’ın konuğu Doruk Doğrusöz. İlk olarak Neslihan Doğrusöz olarak tanıdığımız Doruk, bu programda çocukluğunu, kendisini hep erkek hissettiği büyüme hikayesini, cinsiyet değiştirme sürecini, ailesiyle ilişkilerini ve hayallerini anlatıyor. Doruk Doğrusöz’ün konuk olduğu yeni bölüm şimdi Bana Göre Tv’de yayında!

Cinsiyet Değiştirme Süreci Hakkında Bilgi Edinme Açışından Uygun Gördüğüm Bir Videoyu Sizlere Paylaştıktan Sonra Yazıma Devam Edebilirim Artık.

Bilimsel Olarak Cinsiyet Değiştirme Süreci Nasıl işliyor öğrenmek ister misin ?

Hangi İşlemler Uygulanır?

Erkekten kadına cinsiyet değiştirme

  • Meme büyümesi; hormon tedavisi ile başlanan bu süreçte genellikle meme büyütme estetiği de uygulanmaktadır.
  • Genital rekonstrüksiyon; klitoris, labia minör, vulva oluşturulması, üretranın kısaltılması, cinsel birleşmeye imkan sağlayacak şekilde vajina oluşturulması işlemleridir.
  • Yüz estetiği ile maskülen yapının feminen bir hale getirilmesi; burun estetiği, dudak ve yanak dolguları, çene küçültülmesi ve adem elmalarının küçültülmesi işlemleridir.
  • Ses teli ameliyatı; ses terapisi ile istenilen tonda konuşulamaması üzerine uygulanmaktadır.

Kadından erkeğe uygulanan işlemler ise;

  • Mastektomi; düz bir göğüs yapısı elde edilebilmesi için uygulanmaktadır.
  • Histerektomi; Uzun süre boyunca testosteron kullanılmaması amacı ile gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda adet kanamaları da bu sayede önlenmektedir.
  • Genital rekonstrüksiyon; vajinanın çıkarılması, üretranın uzatılması, cinsel ilişki için yeterli büyüklükte penis yerleştirilmesi işlemlerini içermektedir. Aynı zamanda istenilen estetik görünüm sağlanması için testis protezlerinin uygulanması işlemleridir.

Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Erkekten kadına ya da kadından erkeğe dönüş yapmak isteyenler bu değişimi günümüz de ileri teknolojik ekipmanlarla kısa süre de başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor. Erkekten kadına dönmek isteyenleri sayısı kadından erkeğe dönmek isteyenlere göre çok daha fazladır. Peki erkekten kadına dönmek isteyenlerin ameliyat sırasında hangi operasyonlardan geçerler.

Cinsiyet Değişikliği Ameliyatı Öncesinde Ne Yapılır?

Cinsiyet değişikliği ameliyatı öncesinde kişinin psikolojik ve fizyolojik durumunun sağlıklı olması gerekmektedir. Bu nedenle genellikle psikolojik destek alınması önerilmektedir. Öyle ki ameliyat sonrasında kişinin nasıl tanımlanacağı, nasıl çağrılacağı ve hukuki süreçte neler ile karşılaşacağı karmaşık bir konudur.

Cinsiyet Değişikliği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Günümüzde modern teknolojik cihazlar kullanılarak gerçekleştirilen bu uygulama belirli bir iyileşme sürecine ihtiyaç duyuyor. Bunun yanı sıra ameliyat olana kadar ki evrak ve resmi onayların alınması da belirli bir süreç uğraştırmaktadır. Altı aydan sekiz aya kadar evrak ve onay işlemleri ile ilgilenmeniz ve onay almanız gerekecek. Daha sonra onay alınması ile birlikte operasyonla ilgili gerekli çalışmalar alanında uzman tarafından gerçekleştiriliyor.

Ameliyat sürecinde uygulanacak olan operasyonlar şu şekilde belirtilebilir.

 Rahim ameliyatı,

 Ses teli ameliyatı

 Göğüs ameliyatı

 Testis ameliyatı,

Ameliyat konusun da sizde internetten detaylı araştırma yaparak operasyon hakkında birçok biliye ulaşabilirsiniz. Günümüzde yerli ve yabancı birçok örneğini bulacağınız cinsiyet değiştirme ameliyatı ile sizde içten gelen kimliğiniz için bu ameliyatı gerçekleştirebilirsiniz.

Cinsiyet Değiştirme Ameliyatını Kim Yapar?

Her iki cinsten biri cinsiyet değişikliğine gitmek istediğinde mahkeme tarafından onay aldıktan sonra ameliyatı gerçekleştirecek hastane tarafından işleme başlanıyor. Erkek olan kişi kadın olmak istediğinde ise; penis ve yumurtalıkların alınması gerekiyor. Bunun için de bu işlem ürologlar tarafından gerçekleştiriliyor. Kadın olmanın en önemli işlevi olan cinsel organ yani vajina ise Plastik cerrahın şekillendirmesi ile tamamlanıyor. Vajinanın yapılışı da penise ait olan deriden sağlanabiliyor. Bu süreç tamamlandıktan sonra ise kişide hormon takibi yapılarak gerekli tedavi süreci başlatılıyor.

Eğer devam eden süreçte hormon desteği gerekiyor ise takviyeler ile bu tamamlanıyor. Erkeklikten kadınlığa geçiş süreci daha kolay olsa da, kadınlıktan erkekliğe geçiş biraz daha meşakkatli bir süreç istiyor. Öncelikle dişiliğin sembolü olan meme ameliyatı biraz daha zorlu geçebiliyor. Meme organlarının alınması da plastik cerrahlar tarafından gerçekleştiriliyor. Bir diğer önemli etken ise yeni baştan yapılması gereken penis organının oluşturulması olarak tanımlanıyor. Bunun için belirlenen süre tamamlandıktan sonra yine plastik cerrahlar tarafından vücudun uygun bölgelerinden alınan deriler ile penis oluşumu sağlanıyor.

Cinsiyet Değişikliği Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci

Cinsiyet değiştirme ameliyatları ciddi bir süreci oluşturan operasyonlar dizisi olarak tanımlanıyor. Her iki cinse geçiş yapmak isteyenler için belli zorluklar söz konusu oluyor. Özellikle yapılan ameliyatlar sonrasında beli bir süre hareketsiz bir şekilde istirahat etmek gerekiyor.

Doktorlar bu sürecin oldukça önemli olduğunu dile getiriyor. Özellikle kadın bedeninden erkek bedenini tercih edenlerin ise daha dikkatli olması gerekiyor. Kadın bedeninden erkek kimliğine geçişte ise meme organlarının alınmasında sorunlar yaşanabiliyor ya da iyileşme geç olabiliyor. Bunun için ameliyatın en iyi şartlarda ve emin ellerde yürütülmesi gerekiyor.

Kişi Kendini Nasıl Hisseder?

Cinsiyet değiştirme ameliyatından sonra kişi kendini nasıl hissettiği de tartışılan konulardan birisi olmuştur. Bu süreçte de kişi gerektiği takdirde psikoloji destek alabiliyor. Ancak zaten ameliyat öncesinde kişinin bu ameliyata geçişi psikiyatrlar tarafından kontrole tabi olduğu için herhangi bir sorun ile karşılaşılmıyor. Gerekli görüldüğünde ise profesyonel destek alınarak bu süreç olumlu bir şekilde atlatılabiliyor. Bir diğer önemli süreç ise yapılan ameliyatlar ile ilgili oluyor.

Özellikle fiziki olarak kişi tüm olumlu ve olumsuz sonuçlar için bilgilendiriliyor ve bu sürece hazırlanıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda ise ülkemizde cinsiyetini değiştirmek isteyen her yüz kişiden 70’i ise kadın bedenine geçmek istiyor. Cinsiyet değişimi yapan ülkeler arasında ise Tayland en çok cinsiyet değişiminin yapıldığı ülkeler arasında yer alıyor.

Cinsiyet değiştirme nedenleri hala çok tartışılan konular arasında olsa da gerek doğuştan gerekse fiziki nedenler de buna sebep olabiliyor. Doğuştan çift cinsiyet ile yaşamak zorunda kalan kişiler de 18 yaşını doldurduktan sonra cinsiyet tercihi yapabiliyor.

Tıbbi olarak karşı cinse geçiş yapmak isteyenler ile eşcinselliğin farklı kavramlar olduğu da sık sık ifade edilen konular arasında yerini alıyor. Eğer kişi doğduğu beden içerisinde yaşamaktan mutlu değil ise ve bu artık sosyal yaşamına, iş yaşamına ve beşeri ilişkilerine kadar etki etmişse cinsiyet değiştirme ameliyatı kaçınılmaz olarak görülüyor.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>