Ana Sayfa » Rahat ve Kaliteli Bir Uyku İçin 8 Yiyecek Önerisi

Share This Post

Sağlık

Rahat ve Kaliteli Bir Uyku İçin 8 Yiyecek Önerisi

Rahat ve Kaliteli Bir Uyku İçin 8 Yiyecek Önerisi

Daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olabilecek bazı kuruyemişler ve yiyecekler vardır. Bunlar gecenin ortasında uyanmadan kaliteli bir uyku çekmenize yardımcı olabilirler. Sizin için uyku sorunlarına yardımcı olduğu kanıtlanmış kaliteli uyku için yiyecekler listesi makalemizde…

1. Somon​


Yağlı balıklar ve özellikle somon balığı, omega 3 yağ asitleri ve D vitamini bakımından zengindir. Bu eşsiz kombinasyonun uykusuzluğun tedavisinde çok faydalı olduğuna inanılmaktadır. Bunun nedeni, bu 2 şeyin daha kolay uykuyu teşvik ettiği kanıtlanmış daha fazla serotonin üretmeye yardımcı olmasıdır. D vitamini eksikliği olan kişilerin uyku problemi yaşamaya daha yatkın oldukları bulunmuştur. Deniz somon balığı en zengin D vitamini kaynaklarından biridir, çiftlik somonu ise daha az faydalıdır.

2. Badem ve ceviz​


Badem, melatonin adı verilen bir madde bakımından zengindir. Ayrıca kaslarınızı gevşetmeye yardımcı olan magnezyum ve kalsiyum bakımından da zengindir. Cevizde de çok benzer özellikler vardır ve ayrıca uykuya neden olan bir amino asit olan triptofan içerir. Bu asidin hafif uykusuzluktan muzdarip hastalara yardım sağladığı bulunmuştur. Ayrıca ceviz, serotonin seviyelerini daha da yükselten yağ asitleri bakımından zengindir ve daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olur.

3. Bitki çayı​


Özellikle papatya çayı yüksek dozlarda flavon ve apigenin içerir. Bir yandan flavonlar iltihabı azaltır ve bu da stresten uzak bir uykuya neden olur. Öte yandan apigenin, uykuyu artırma ve uykusuzluğun etkilerini azaltma yeteneğine sahip harika bir antioksidandır. Passionflower (çarkıfelek bitkisi), insanların uykusuzluk, anksiyete ve ağrı ile başa çıkmalarına yardımcı olan iyi bilinen bir asma bitkisidir. Birçok durumda insanların beyin aktivitesini azaltmasına yardımcı olan, reçetesiz satılan bir ilaçtır.

4. Kivi​


2011 yılında yapılan bir çalışmada 24 katılımcı, 4 hafta boyunca uykudan bir saat önce 2 kivi ile beslendi. Bu sürenin sonunda, tüm katılımcılar gelişmiş uyku düzenlerini fark ettiler. Daha iyi ve daha hızlı uyuduklarını ve gece yarısı uyanmadıklarını gözlemlediler. Bunun sebebi kivideki yüksek seviyedeki serotonin olduğu düşünülüyor.

5. Beyaz pirinç​


Yüksek glisemik oranı nedeniyle, pirincin kaliteli uykuyu desteklediği bulunmuştur. 1.848 kişinin katıldığı bir çalışmada, daha fazla pirinç yiyenlerin çok daha iyi uyku süresine sahip olduğu sonucuna varıldı. Ayrıca, geçmişte yapılan bir araştırma, 2 yaşın altındaki çocukların akşam yemeği için yüksek glisemik indeksli ürünler tükettikten sonra çok daha iyi uyuduklarını gösterdi. Aynı çalışma, pirincin melatonin ve triptofan üretimini teşvik ettiğini öne sürüyor. Japon halkının günlük olarak büyük miktarlarda pirinç tükettiğini belirtmek de önemlidir. Bu nedenle, yiyeceklerin özelliklerinin uykularını olumlu yönde etkilemede büyük rol oynaması bekleniyor.

6. Vişne​


Vişne içeriğinde lif, antioksidan ve çok sayıda vitamin ve mineral barındıran bir meyvedir. Tüm bu özellikleri sayesinde, uykusuzluğa iyi geldiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra vişne tüketmek melatonin seviyesini arttırmaya da yardımcı olur. Melatonin vücudumuz tarafından doğal olarak üretilen bir hormondur. Ancak uykusuzluk çekenler için yeterli seviyede olmayabilir. Unutulmamalıdır ki melatonin sizi hemen uyutmayacak, sadece daha hızlı rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

7. Fesleğen​


Fesleğen stres giderici olarak bilinen ve birçok kişi tarafından uyku kalitesini iyileştirmek için kullanılan bir bitkidir. Fesleğen vücudumuzdaki kortizol (stres hormonu) seviyesini azaltmaktır. Bu sayede sizi rahatlatır ve kaliteli bir uyku sunar. Bu bitkiyi yemeklerinizde kullanabilir veya sıcak suda demleyip çay gibi içebilirsiniz.

8. Yulaf ezmesi​


Yukarıda bahsedilen yiyeceklerin çoğu gibi yulaf da triptofan içerir. Sadece bu değil, aynı zamanda serotonin üretimine yardımcı olan B3 vitamini açısından da zengindir. Bu vitamin, kolesterole karşı harika bir kalkan ve aynı zamanda harika bir antioksidandır. B3 vitamini eksikliğinin anksiyete, yorgunluk ve hafıza kaybına neden olabileceği bulunmuştur. Birçok kişi bu eksiklik nedeniyle depresyon yaşamaktadır. Bu da gösterir ki yulaf tüketmek serotonini arttırır. Bu sayede daha iyi uyumanıza yardımcı olur. Aynı zamanda sizi depresyondan da korur.

Not: Siyah çay veya kafein içeren herhangi bir şey içmekten kaçının.

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>